استاندارد و کیفیت

استاندارد عبارت است از پیروی از یک الگوی مورد تایید ، نظمی که مبتنی بر نتایج ثابت علوم، فنون، تحقیقات و تجربه‌های بشری است که بصورت قواعد، مقررات و نظام‌هایی بمنظور ایجاد هماهنگی و وحدت رویه، افزایش میزان تفاهم، تسهیل ارتباطات، توسعه صنعت، صرفه‌جویی در اقتصاد ملی و حفظ سلامت و ایمنی عمومی به کار می‌رود.

۱۴ اکتبر برابر با ۲۲ مهرماه بعنوان روز جهانی استاندارد است و تعیین یه روز در تقویم به این مناسبت، نشانگر اهمیت جایگاه استاندارد و کیفیت در زندگی امروزی است.

امروزه کیفیت، خواسته و امری زودگذر و تبلیغاتی نیست زیرا به خصوص در مورد مواد غذایی، مساله مرگ و زندگی مطرح است و بی‌توجهی به آن سبب از دست رفتن مشتریان و کاهش درآمد می‌شود.

استانداردها کمک می کنند ما با خیال راحت کالا و خدمات مورد نظر خود را انتخاب کنیم. بنابراین شناسایی استاندارد و نشانه های تایید استاندارد روی محصولات را آموزشی ضروری برای همگان است.

رعایت اصول استاندارد فقط برای حفظ منافع تولید کنندگان نیست بلکه کیفیت تولیدات  علاوه بر ایجاد مزیت رقابتی و حضور موفق در بازارهای جهانی که در نتیجه رعایت استاندارد به دست می آید از نظر اقتصادی، سلامتی و ایمنی به سود مصرف کنندگان نیز خواهد بود.

شرکت هایی هستند که از نظر تجهیزات، تخصص و مهارت های لازم مورد تایید اداره استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران قرار گرفته اند و پس از گذراندن مراحل لازم و اخذ تاییدیه استاندارد ایزو آی ای سی 17025، به عنوان آزمایشگاه همکار اداره استاندارد فعالیت می کنند.

آزمون های کیفی نمونه های ارسالی اداره استاندارد که مربوط به شرکت های تولیدی مختلف است؛ توسط متخصصین این شرکت ها انجام می گیرد و پس از بررسی، اقدام به تایید کیفیت نمونه با الزامات استاندارد یا رد آن می نمایند.

هر محصولی که بخواهد وارد بازار اروپا شود باید استانداردهای آن منطقه را داشته باشد. فراتر از تمام این استانداردها، استانداردهای بین‌المللی است که توسط سازمان جهانی استاندارد تدوین می‌شود که از این دست می‌توان به انواع استانداردهای ایزو اشاره کرد. در این زمینه و برای هر مبحث در زمینه‌های مدیریت کیفیت، مدیریت زیست محیطی، ایمنی و بهداشت شغلی، مدیریت ایمنی مواد غذایی، امنیت اطلاعات ، صنایع خودروسازی و… استاندارد مخصوصی وجود دارد.

در دنیای امروز، آشنایی با الزامات ایزو و دارا بودن گواهینامه ایزو 17025 یکی از مهارت های ویژه هر شیمیست به شمار می آید و برای ورود به بازارکار صنایع مختلف، داشتن این مهارت یک مزیت رقابتی است.

استاندارد و کیفیت، ساخته تفکر و توجه بشر است

و انسان ساخته خداوند؛

او را بابت این همه کیفیت که در ما نهاد سپاس می گوییم.

منبع ویدئو: شرکت مشاوران آزمای نفت ایرانیان

دیدگاهتان را بنویسید